Утрински Весник
Свет

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Zemjotres2.jpg

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од осум километри, додава EMSC.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри североисточно од градот Турхал, кој има околу 110.000 жители.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа