Утрински Весник
Спорт

Енди Мареј се повлече од Ролан Гарос

Енди Мареј се повлече од Ролан Гарос

Шкотскиот тенисер Енди Мареј се повлече од Ролан Гарос поради замор додека се подготвува за турнирите на трева. Шкотланѓанецот првично планираше да игра на Ролан Гарос овој месец, но сега реши да се повлече од настанот во Париз по разговорите со неговиот тренерски тим. Последен пат Мареј играше на Ролан Гарос во 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Повлекувањето од земјена подлога ќе му овозможи на 36-годишниот тенисер да даде приоритет на подготовките за напорната сезона на тревните терени која започнува следниот месец.

Мареј не успеа да победи на ниту еден од трите турнири на земјена подлога на Мастерс 1000 минатиот месец.

 

 

Можете да прочитате

ПСЖ ја откажа прославата на титулата

Шекил воодушевен од Јокиќ

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона