Утрински Весник
Свет

Дванаесет Палестинци загинаа на Западниот Брег, меѓу нив и возач на брза помош

Gaza 1.jpg

Палестински возач на брза помош беше убиен на пат да земе ранети жртви во напад на насилни еврејски доселеници, а уште најмалку дванаесет Палестинци беа убиени во одделен инцидент на окупираниот Западен Брег, соопштија во саботата палестинските власти.

Инцидентите се случија во екот на разгорувањето на насилството на Западниот Брег и продолжувањето на војната во Газа.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека 50-годишниот возач бил убиен од израелски оган во близина на селото Ал-Савија, јужно од градот Наблус, на пат кон местото каде што требало да ги земе ранетите по нападот на село.

Во одделен инцидент во областа Нур Шамс, во близина на палестинскиот град Тулкарм, здравствените власти соопштија дека најмалку дванаесет Палестинци, од кои двајца се идентификувани како вооружен напаѓач и едно 16-годишно момче, биле убиени во напад на израелските сили.

Одреден број милитанти се убиени или уапсени, соопшти израелската армија, а во размената на оган се ранети најмалку четворица војници.

Во Газа, Израелците го нападнаа јужниот град Рафа, каде што се засолниле повеќе од милион Палестинци, како и Ал Нусеират во центарот на Газа, каде што беа уништени најмалку пет куќи. На север, тие биле насочени кон областа Ал-Џабалија, објавија здравствените власти и медиумите на енклавата.

Израелската војска соопшти дека нејзините војници извршуваат рации во центарот на Газа и дека имале блиски средби со палестинските борци.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета