Утрински Весник
Свет

Директор на британска разузнавачка агенција: Повеќе од 400 руски шпиони се протерани од европските земји

Директор на британска разузнавачка агенција: Повеќе од 400 руски шпиони се протерани од европските земји

Директорот на британската разузнавачка агенција „МИ5“, Кен МекКалум, вчера изјави дека европските земји годинава протерале стотици руски функционери за кои веруваат дека се шпиони, пренесува Анадолија.

dobivaj vesti na viber

„Оваа година, усогласената кампања доведе до протерување на голем број руски функционери ширум светот, вклучително и повеќе од 600 од Европа. Сметаме дека повеќе од 400 од нив се шпиони“, рече МекКалум, говорејќи во седиштето на „МИ5“.

Тој рече дека ова е „најзначајниот стратешки удар“ за руските разузнавачки служби во поновата европска историја, покрај координираните бранови на санкции.

„Продолживме да работиме интензивно за да го направиме Обединетото кралство најтешката можна оперативна средина за руските тајни операции“, рече МекКалум.

Тој, исто така, потврди дека Британија одбила 100 руски барања за дипломатски визи поради национална безбедност.

„Велика Британија мора да биде подготвена за руска агресија во годините што доаѓаат“, изјави високиот британски разузнавач.

 

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина