Утрински Весник
Спорт

Динамо демантира дека Адеми побарал трансфер

Динамо демантира дека Адеми побарал трансфер

Иако е вистина дека капитенот Аријан Адеми имал понуди од странство, Динамо Загреб инсистира дека македонскиот репрезентативец останува на „Максимир“ по раговорите со претседателкта на управата на клубот Влатка Перас и спортскиот директор и тренер, Анте Чачиќ.

dobivaj vesti na viber

„Во овој преоден рок може да замине само Доминик Ливаковиќ, бидејќи има таква клаузула во договорот, односно ако плати некој 10 милиони евра. Сите други играчи остануваат. Нашиот капитен Адеми сигурно и во вториот дел од шампионатот ќе биде на своето место“, изјави Чачиќ.

Минатата недела беше објавено дека Валенсија на Џенаро Гатузо е заинтересирана за Адеми, како и некои азиски клубви, но 31-годишниот капитен стнвуа на своето место бидејќи има договор до 2026 година. Адеми веќе посетува фудбалска академија во Загреб. Тој има 351 настап за „модрите“ со кои е од 2010 година кога пристигна како тинејџер од Шибеник.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома