Утрински Весник
Свет

Хрватите кои беа притворени во Замбија ќе се бранат од слобода

Хрватите кои беа притворени во Замбија ќе се бранат од слобода

Осум хрватски државјани, односно четири брачни парови, кои се осомничени за трговија со деца во Замбија, денеска се пуштени од притвор за да се бранат од слобода, потврдија за Хина хрватски дипломатски извори.

dobivaj vesti na viber

Тие се пуштени да се бранат од слобода откако надлежниот суд утврдил дека им е регулиран привремениот престој во Замбија.

Денешното рочиште беше одложено за првата половина на февруари.

Четири брачни парови од Хрватска беа уапсени на почетокот на декември на аеродромот во замбискиот град Ндола, поради сомневање за валидноста на документите за посвојување деца од ДР Конго.

Тие беа обвинети за обид за трговија со луѓе и фалсификување документи, што тие го негираа.

За нивно ослободување беше платена кауција во износ од 20.000 замбиски квачи по лице (околу 1.100 долари).

Можете да прочитате

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина

Вучиќ: Србија не сака да влезе во НАТО, но љубоморно ја чува својата воена неутралност