Утрински Весник
Спорт

Дијаз ќе се врати во Реал

Дијаз ќе се врати во Реал

Реал Мадрид ќе го врати на „Сантијаго Бернабеу“, Брахим Дијаз. Реал за овој фудбалер нема да плати обесштетување бидејќи тој како позајмен играч го носи дресот на Милан.

dobivaj vesti na viber

Фабрицио Романо тврди дека мадридскиот клуб ги финализира деталите за новиот договор за Брахим Дијаз, кој во јули ќе се врати во Реал по три години на позајмица во Милан и овојпат ќе конкурира за првиот тим.

Во јануари 2019 година, како 19. годишник Брахим дојде во Реал од Манчестер Сити за отштета од 17 милиони евра, но за година и пол настапи на само 21 натпревар во сите натпреварувања, по што беше испратен прво во едногодишен договор, а потоа и на нов двегодишен договор позајмица во Милан.

Таму шпанскиот офанзивен играч за врска постигна 16 гола со 10 асистенции на 109 натпревари во сите натпреварувања, а Реал се задоволни од неговиот развој и следната сезона го гледаат како замена за Марко Асенсио, кој е заминувањето од клубот.

Брахим има важечки договор со Реал до летото 2025 година.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб