Утрински Весник
Македонија

Детали за убиството во Батинци

Zalutan Kursum 960x639 1.jpg

Утрово во селото Батинци се случи вооружен напад во кој загина едно лице а едно било рането.

Како што дознава 24инфо.мк Нападнатите, инаку двајца браќа се движеле со својот џип со италијански регистарски таблички низ Батинци, по што биле пресретнати од двајца маскирани напаѓачи кои излезгле од возило мерцедес со германски таблички.

Напаѓачите отвориле оган од автоматско оружје кон џипот, по што повозрасниот брат починал на лице место, а помладиот со прострелни рани е пренесен во Ургентниот центар во Скопје.

За сега не се познати причините и мотивите за нападот.

Можете да прочитате

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Полициските хеликоптери  исфрлија над 120 тони вода врз пожари

Мицкоски од Велика Британија: Остварив повеќе средби со државници од регионот и соседството, главен приоритет на Владата е воспоставување на добрососедски односи