Утрински Весник
Македонија

Давкова со нова дефиниција за АСНОМ – Антикоруптивно и антикриминално заседание на народното ослободување на Македонија од авторитарната власт

Gordana Sil Anovska Davkova 1.jpg

На синоќешниот митинг во Охрид, во својот говор Професорката Горданa Силјановска -Давкова порача:

AСНОМ што ќе го славиме годинава, за мене ќе биде не антифашистичко, туку Антикоруптивно и антикриминално заседание на народното ослободување на Македонија од авторитарната власт.

Се наближува 24-ти април, а по него и 8-ми мај, дојде моментот кога сакам да ви кажам дека токму на овие датуми ќе одлучите дали Македонија, како ТВОЈА и ГОРДА, навистина ќе биде проевропска, бидејќи ако Македонија не е горда, не може да биде ниту европска држава.

Можете да прочитате

Таравари: Коалицијата Вреди е најдобрата гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија, до тогаш треба да се справиме со криминалот и корупцијата

Петров и Богоев разочарани од сопартициите оти молчеа во Собранието на конститутивната седница