Утрински Весник
Магазин

Дали се остваруваат предвидувањата на Нострадамус за 2024 година?

Nostradums.webp.webp

Во својата книга „Пророштва“ од 1555 година, францускиот астролог, лекар и јасновидец Нострадамус, наводно, дал застрашувачки визии за 2024 година, од кои некои веќе се остварени, додека други се во тек.

Неговата визија за иднината е изложена во 942 поетски редови наречени катрени, а тој е заслужен за предвидувањето, меѓу другото, подемот на Адолф Хитлер, атентатот на Џон Ф. Кенеди, терористичките напади од 11 септември и ковид-19.

За оваа година, Нострадамус предвидел, на пример, проблеми со кралствата и голема хуманитарна катастрофа, страшна поморска војна на која светот ќе биде сведок оваа година, како и навестување за глад, заедно со подемот на „змејот“ како глобална моќ.

Иако е познат по своите „пророштва“, повеќето од овие тврдења се широко толкувани и често се сметаат за општи или нејасни.

Стиховите на Нострадамус честопати беа толку нејасни што можеа да се применат на различни настани, што значи дека не е јасно дали некој од нив правилно ја предвидел Третата светска војна или некој друг специфичен настан во 2024 година.

Едно од толкувањата на криптичните стихови на Нострадамус укажува дека во неговите пророштва тој спомнал конфликти и војни што ќе се случат во иднина. Некои толкуваат дека Нострадамус предвидел дека во 2024 година ќе има глобален конфликт или Трета војна што ќе го зафати целиот свет.

Нострадамус, наводно, дал некои индиции во своите стихови за тоа како ќе се одвива војната и какви ќе бидат последиците:

„Црвениот противник ќе побледне од страв, ставајќи го во страв големиот Океан“, стои во еден од „пророчките“ стихови.

Има мислења дека оваа конкретна изјава се однесува на тензиите меѓу Кина и Тајван, но неодамнешните напади на Хутите врз бродови во Црвеното Море изгледаат порелевантни. Уште еден слој на сложеност додава дестабилизирачката ситуација на Блискиот Исток.

Научниците се зафатени со дешифрирање дали „црвениот противник“ на почетокот на стихот се однесува на комунистичка Кина и дали преостанатиот четвор би сугерирал поморски конфликт.

Пророк на пропаст

Стиховите на Нострадамус тешко се толкуваат директно и прецизно, бидејќи тие често се криптични и подложни на различни толкувања. Сепак, некои толкуваат дека Нострадамус посочил дека Третата светска војна ќе започне на Блискиот Исток и ќе се прошири на целиот свет.

Конфликтите во регионот на Блискиот Исток, вклучително и конфликтите меѓу Израел и Палестина, секако се еден од многуте потенцијални извори на тензии и конфликти, кои би можеле да ескалираат во поширока меѓународна криза. Сепак, етикетирањето на секој конфликт како почеток на Третата светска војна бара поширок контекст и анализа на глобалните настани, длабоко разбирање на политичките, економските, воените и социјалните фактори ширум светот, како и потенцијалните предизвикувачи на глобален конфликт, предупредуваат аналитичарите.

Толкувањето на предвидувањата на Нострадамус долго беше проследено со контроверзии, а повеќето се согласуваат дека тоа се само нагаѓања.

Освен светска војна, за 2024 година, Нострадамус, наводно, предвидел серија настани, вклучувајќи климатски катастрофи, откривање на смртоносен вирус и геополитички промени.

Тој, исто така, предвидел дека климатската криза ќе се влоши во 2024 година, со големи поплави и екстремни временски услови кои ќе доведат до глад во светот: „Сушното земјиште ќе стане уште посуво, ќе има големи поплави когатоа ќе се види“.

Според него, истражувачите ќе откријат постоење на екстремно смртоносен вирус стар 40.000 години, кој ќе биде пуштен во водите на океаните со топењето на глечерите, при што ќе загинат многу луѓе.

Тој, исто така, наводно предвидел катаклизмичен земјотрес во близина на брегот на Јапонија, кој може да предизвика цунами и да предизвика голема штета.

Новиот папа и новиот крал на Велика Британија

Едно од пророштвата на Нострадамус за оваа година е дека ќе има промена на тронот во Велика Британија, но дека крал нема да биде принцот Вилијам. Нострадамус предвидува дека „кралот на островите“ ќе биде „избркан со сила“ од човек „без ознака на крал“, што некои го толкуваат како можност принцот Хари да го преземе британскиот трон.

Нострадамус и за оваа година предвидува смрт на стариот папа, по што ќе биде избран „Римјанин на добра старост“.

Очигледно, папата Франциско со месеци се бори со здравствени проблеми, а некои астролози предвидуваат дека папата наскоро би можел да добие наследник.

Иако овие пророштва се интригантни, стиховите на Нострадамус се често двосмислени и отворени за различни толкувања.

Додека некои веруваат дека Нострадамус имал способност да ја предвидува иднината, други веруваат дека неговите пророштва се премногу нејасни и општи и дека можат да се применат во различни ситуации кои се случуваат низ времето.

Можете да прочитате

Роналдо секогаш има црн лак на нозете – еве што се крие зад тоа

5 хороскопски знаци кои наскоро би можеле да ја сретнат љубовта на својот живот

Се огласи Кејт Мидлтон: објави нова фотографија и му испрати прекрасни зборови на сопругот