Утрински Весник
Свет

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ги погоди Филипините

Zemjotres.jpg

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди филипинските острови Лејте, соопшти германскиот истражувачки центар за геонауки (ГФЗ).

Според ГФЗ, земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Филипинската сеизмолошка агенција соопшти дека се очекуваат последователни потреси и дека земјотресот најверојатно предизвикал штета.

Филипинскиот архипелаг се наоѓа во таканаречениот „огнен прстен“, каде често се појавуваат вулкански активности и земјотреси.

Можете да прочитате

Зеленски ги покани светските лидери да учествуваат на мировниот самит во Швајцарија

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Министрите на Г7 планираат мерки поради прекумерното производство на стоки во Кина