Утрински Весник
Македонија

Бугарскиот професор Иванов го поддржа Пендаровски за Евреите

Бугарскиот професор Иванов го поддржа Пендаровски за Евреите

Михаил Иванов – бугарски професор и поранешен советник бугарскиот претседател Жељу Желев, го поддржа македонскиот претседател Стево Пендаровски кој вчера побара извинување за улогата на Софија во депортацијата на македонските Евреи.

dobivaj vesti na viber

Иванов на социјалните мрежи го цитираше Пендаровски, по што додаде дека се приклучува кон повикот.

„Правда значи да се препознае и именува вистината, а таа да биде почитувана од сите. За да има помирување, мора да има извинување за улогата на тогашната профашистичка влада во Софија во депортацијата на македонските Евреи“, порача претходно Пендаровски.

Во друг статус на социјалните мрежи Иванов вели и дека го боли кога го слуша Горан Садикарио – директорот на Музејот на холокаустот во Скопје.

„Тој е апсолутно во право. Зошто не ги слушам демократските политички партии за срамната позиција во која генералот Радев и неговиот круг ја ставија Бугарија?“, додаде Иванов.

Можете да прочитате

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

СДСМ: Касами очигледно нема ориентација во просторот

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот