Утрински Весник
Култура

Британскиот музеј бара помош за пронаоѓање на 2.000 украдени артефакти

Британскиот музеј бара помош за пронаоѓање на 2.000 украдени артефакти

Британскиот музеј отвори јавна телефонска линија со барање за помош за лоцирање на околу 2.000 исчезнати артефакти, откривајќи дека тие се главно антички грчки и римски скапоцени камења и накит.

dobivaj vesti na viber

Музејот минатиот месец објави дека отпуштил член на персоналот поради украдени, исчезнати или оштетени предмети. Инцидентот ги истакна внатрешните пропусти на музејот и доведе до оставка на неговиот директор неколку дена подоцна.

Дом на богатства како што се каменот од Розета и мермерите од Партенон, Британскиот музеј ја сместува една од најпосетуваните збирки во светот и оттогаш ги засили своите безбедносни мерки. Сега се вратени 60 предмети, а 300 идентификувани предмети наскоро ќе бидат вратени, се вели во соопштението на музејот.

„Доколку мислите дека сте виделе предмети од Британскиот музеј или ако имате други информации што би можеле да ни помогнат, ве молиме контактирајте не“, напиша музејот на својата веб-страница. На страницата пишува дека ги открива само видовите на украдени артефакти и дека ги следи советите на експертите да не ги откриваат сите детали.

Се вели дека во украдените предмети има златни прстени, обетки и други парчиња накит кои датираат од античкиот грчки и римски период.

Музејот, кој се соочува со барања од неколку влади за враќање на историските богатства во нивните матични земји, рече дека соработува со лондонската полиција и дека ги регистрирал исчезнатите предмети во базата на податоци на Art Loss Register. Музејот, исто така, консултира меѓународна комисија од експерти.

Можете да прочитате

„Лена и Владимир“ на Игор Алексов вечерва на свеченото затворање на „Браќа Манаки“

Изложба на уметникот Митко Панов во „Мала станица“

Заврши третиот скопски поетски фестивал