Утрински Весник
Свет

Британија: Зимата ќе биде тешка ако има зголемено присуство на грип и враќање на Ковид-19

Британија: Зимата ќе биде тешка ако има зголемено присуство на грип и враќање на Ковид-19

Британските здравствени власти предупредуваат на тешка зима доколку дојде до зголемено присуство на грип и враќање на Ковид-19, бидејќи тоа дополнително ќе го оптовари и онака затегнатиот здравствен систем.

dobivaj vesti na viber

По укинувањето на мерките, социјалните контакти се враќаат на предпандемиско ниво, а нивото на отпорност на грип е релативно ниско, велат во оваа земја.

Затоа, Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) препорачува сите оние кои имаат право на бесплатна вакцина против грип и дополнителна доза против Ковид-19 да се вакцинираат. Околу 33 милиони луѓе оваа година имаат право на бесплатна вакцина против грип, а 26 милиони од нив имаат право на вакцина против Ковид-19.

„Постојат силни индикации дека поради ниските нивоа на природен имунитет, како резултат на помалата изложеност во изминатите три зими, би можеле да се соочиме со голем број случаи на грип и враќање на Ковид-19“, вели Сузан Хопкинс, главна медицинска советничка на УКХСА.

Можете да прочитате

Во Европа дилема дали да се осветлат градовите за време на Божиќ

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање