Утрински Весник
Спорт

Брајтон немаше мака со четвртолигашот Гримзби

Брајтон немаше мака со четвртолигашот Гримзби

Брајтон се приклучи на Манчестер сити и на Шефилд јунајтед во полуфиналето на англискиот ФА куп, откако рутински со 5:0 го исфрлија најголемото изненадување во најстарото натпреварување на светот, четвртолигашот Гримзби. Последниот полуфиналист на купот ќе биде познат по мечот помеѓу Манчестер јунајтед и Фулам.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Роберто де Ѕерби, дојде во водство уште во шестата минута од мечот со автоголот на Дениз Ундав, но потоа до крајот на полувремето не успеја да ја пробијат одбраната на противникот. Тогаш на сцена стапи тинејџерот Еван Фергусон, кој во 51. и 70. минута постигна два гола за 3:0 водство, пред Соломон Марч во 82. минута да зголеми на 4:0, а Каору Митома во 90. минута да ги постави конечните 5:0.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром