Утрински Весник
Спорт

Борусија Дортмунд договори засилување од 40 милиони евра

Борусија Дортмунд договори засилување од 40 милиони евра

Германските и холандските медиуми пренесуваат дека Борусија Дортмунд е блиску до реализација на трансферот на играчот на Ајакс, Едсон Алвазрез. Доколку се оди според планот, мексиканскиот репрезентативец следната недела би требало да потпише договор со жолто-црните.

dobivaj vesti na viber

Наводно двата клуба се договориле трансферот да изнесува 40 милиони евра.

Едсон Алварез дојде во Ајакс во 2019 година од Клуб Америка од Мексико Сити. Оттогаш одигра близу 150 натпревари за славниот холандски клуб.

Алварез може успешно да игра како дефанзивен играч за врска и централен дефанзивец. За репрезентацијата на Мексико одигра 61 натпревар и постигна три гола.

Борусија денеска го игра решавачкиот натпревар во борбата за титулата. Доколку победи го победи Мајнц, Борусија ќе биде новиот шампион во Бундеслигата.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра