Утрински Весник
Свет

Борис Писториус ќе биде нов министер за одбрана на Германија

Борис Писториус ќе биде нов министер за одбрана на Германија

Германски „Билд“ ја објави информацијата дека германскиот канцелар Олаф Шолц нашол нов министер за одбрана откога Кристин Ламбрехт поднесе оставка пред неколку дена!

dobivaj vesti na viber

Министерот за внатрешни работи на Долна Саксонија, Борис Писториус (62), ќе стане нов министер за одбрана, според информациите на „Билд“ од владини кругови.

Пред тоа тој беше на позиции на локално ниво, вклучително и како градоначалник на Оснабрик, град во северозападната германска провинција.

Според информациите, Шолц веќе ги информирал своите коалициски партнери за оваа одлука.

 

Можете да прочитате

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција

Почина патник (33) на летот на Рајанер над Италија, во авионот била и неговата бремена сопруга

Разоткриена британска веб-страница која нудела услуги на сајбер криминалци