Утрински Весник
Свет

Бомбашки напад врз патнички воз во Пакистан, има повредени

Бомбашки напад врз патнички воз во Пакистан, има повредени

Во денешниот бомбашки напад на патничкиот воз „Џафар експрес“ во пакистанската провинција Балучистан повредени се најмалку осум лица.

dobivaj vesti na viber

„’Џафар експрес’ беше нападнат со бомба во областа Пеши во областа Болан. Осум лица се повредени, а осум вагони излетаа од шините, вклучително и локомотивата“, рече заменик-комесарот на областа Болан, Ага Саминулах, пишува „Ројтерс“.

Саминулах додаде дека спасувачките екипи имаат проблеми поради непристапниот планински терен во областа во која се случи нападот.

Можете да прочитате

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Штабот на Трамп: Хејли ни е ирелевантна, му се обраќаме на Бајден

Американски војник се самозапали пред израелската Амбасада во Вашингтон