Утрински Весник
Спорт

Болоња го испрати Кремонезе во Серија Б

Болоња го испрати Кремонезе во Серија Б

Фудбалерите на Кремонезе со катастрофален пораз се простија до Серија А. Болоња во Кремона славеше победа 5:1 натпреварот од 36. коло на италијанската Серија А.

dobivaj vesti na viber

Со овој пораз клубот од Кремона остана без шанси да остане во елитата и од следната сезона ќе игра во Серија Б.

Гостите поведоа во 14. минута со голот на Марко Арнаутовиќ, а до крајот на полувремето постигнаа уште два гола, преку Луис Фергусон и Стефан Пош.

Канонадата на гостите продолжи и во вториот дел. Се играше во 63. минута кога Рикардо Орсоилини ја затресе мрежата Кремонезе.

Истиот играч 10 минути подоцна доби втор жолт картон, но тоа не ги спречи гостите и со играч помалку да постигнат гол. Стрелец беше Никола Сансоне.

Кремонезе само во првата минута од судиското надополнување успеа да постигне почесен гол. Стрелец беше Даниеле Чиофи.

Со овој триумф Болоња стигна до деветтото место на табелата со 50 бодови.

Можете да прочитате

Ливерпул го поставија Шмадке како нов спортски директор

Хоселу е на чекор до трансфер во Реал

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс