Утрински Весник
Спорт

„Би-би-си“ го врати Гери Линекер, може да пишува на Твитер што сака

„Би-би-си“ го врати Гери Линекер, може да пишува на Твитер што сака

Гери Линекер ќе се врати на популарната фудбалска емисија „Меч оф д деј“ на „Би-би-си“ откако британскиот национален радиодифузен сервис ќе му дозволи да пишува што сака на Твитер без ограничувања.

dobivaj vesti na viber

Линекер беше суспендиран откако ги спореди потезите на британската влада околу имиграцијата со тие на нацистичка Германиј од 1930-тите, по што со него се солидаризираа неговите колеги Алан Ширер и Јан Рајт, како и повеќето премиерлигашки клубови кои одбиваа да даваат изјави за „Би-би-си“, пред денеска проблемот да бид решен.

„Сите признаваме дека ова беше тежок период за сите во ‘Би-би-си’, вклучувајќи ги нашите гледачи. За тоа се извинувам. Потенцијалната ‘сива зона’ во препораките за однесување на социјалните мрежи во 2020 сега ја нема и програмите ќе продолжат. ‘Би-би-си’ има обврска за независност и слобода за изразување. Најавуваме ревизија од независни експерти за нови препораки за однесување на социјалните мрежи. Гери останува вреден дел од ‘Би-би-си’ и одиме понатаму“, вели Тим Дејви, генералниот директор на „Би-би-си“.

Линекер го замени Дес Лајнам како водител на „Меч оф д деј“ во 1999 година.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром