Утрински Весник
Свет

Белорусија: Западот ја сноси вината за конфликтот во Украина

Белорусија: Западот ја сноси вината за конфликтот во Украина

Колективниот Запад ја сноси вината за конфликтот во Украина, изјави белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеј, говорејќи на седницата на Генералното собрание на ОН.

dobivaj vesti na viber

„Учеството на НАТО во нелегитимните војни против Југославија, Ирак, Либија, Сирија, како и обидите на Алијансата да влезе во историски источнословенските и соседните земји, ја предодреди судбината на првиот „Версај“. Затоа, вината за континуираното крвопролевање во Украина мора да ја сноси целосно колективниот Запад“, нагласи Макеј.

„Западот го направи овој конфликт неизбежен не само со својата политика на проширување на НАТО, туку и со одбивањето да ги разгледа предлозите на своите противници“, вели шефот на белоруската дипломатија. Министерот истакнал дека Белорусија зборува многу и секаде за конфликтот во Украина.

„Не можеме да постапиме поинаку. Конфликтот се случува на нашиот праг и многу сме тажни што гледаме како братскиот украински народ стана жртва на геополитичките игри на колективниот Запад“, објаснил тој.

Во исто време, нагласил дека на Западот не му е потребна Украина ниту како членка на НАТО, ниту како членка на Европската Унија – новите „покровители“ едноставно ја искористија во големата игра против Русија, оценил тој.

„Украина денес плаќа крваво затоа што нејзините политичари дозволија да бидат измамени и заборавени на историското братство на трите источнословенски народи: Белорусите, Русите и Украинците“, рекол Макеј.

Министерот потсетил дека Минск од 2014 година ги направил и продолжува да ги прави сите можни напори за воспоставување мир во Украина.

„Убедени сме дека прашањата за прекин на огнот и сеопфатното стратешко мирно решавање на ситуацијата околу Украина во широк контекст на регионалната и глобалната безбедност може да се постигнат само на преговарачка маса. Нема алтернатива за преговорите. Во спротивно, сите ќе добијат нов трет „Версај““, кажал министерот.

Во исто време, тој изјавил дека „како сосед и засегната страна, Белорусија треба да биде составен дел и на преговарачкиот процес и на конечните безбедносни гаранции“.

Можете да прочитате

Претседателот на Казахстан: Време е за колективна потрага по мир во Украина

Во Мексико пронајдени 53 торби со човечки останки

Медведев: САД, НАТО и ЕУ не сакаат да ги прекинат врските со Русија, затоа го туркаат Киев на преговори