Утрински Весник
Свет

Белата куќа му порача на Киев: „Сè што побаравте, добивте“

Белата куќа му порача на Киев: „Сè што побаравте, добивте“

САД им дадоа на Украинците сè што побараа за да извршат контраофанзива, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност, Џон Кирби, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Сè што побара украинската армија за контраофанзива, го доби од САД, од нашите сојузници и партнери“, рече Кирби на брифингот нагласувајќи дека американската поддршка „е без преседан, историска и во голема мера обезбедува напредок на операцијата“.

Белата куќа денеска ќе го објави составот на новиот пакет оружје и муниција подготвен за испорака во Киев.

Медиумите претходно објавија дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден во моментот не планира да ја објави својата одлука дали ќе испорача ракети со долг дострел на Киев за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Вашингтон, која е закажана за денеска.

Како што беше наведено, Киев долго време бараше ваков тип на оружје, а украинските власти се надеваа дека претседателот Бајден следната недела ќе ја одобри испораката на воено-тактичкиот ракетен систем ATACMS, систем за наведување ракетен систем „земја-земја“, со дострел над 400 километри.

Кремљ предупреди дека снабдувањето со ракети со долг дострел ќе биде црвена линија, а слични предупредувања стигнаа и од Москва во однос на другите видови оружје.

Велика Британија и Франција веќе обезбедија ракети со долг дострел Storm Shadow, кои летаат до 240 километри.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина