Утрински Весник
Спорт

Азаренка ја декласира Пегула

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Белоруската тенисерка Викторија Азаренка се пласираше во полуфиналето на Австралија опен откако претпладнево по средноевропско време ја победи Американката Џесика Пегула.

dobivaj vesti na viber

Азаренка во два сета со 6:4, 6:1 33. годишната Вика, славеше против третопласираната на ВТА листата. Азаренка на ВТА листата се наоѓа на 24. место.

Дуелот траеше 99 минути, а се играше под затворениот покрив на арената Род Лејвер во Мелбурн.

Следна противничка на Азаренка ќе биде претставничката на Казахстан Елена Рибакина, победничка на претходниот Вимблдон. Таа претходно ја победи Елена Остапенко во два сета.

Во Австралија, Азаренка се натпреварува за својата трета титула, на овој турнир триумфираше во 2012 и 2013 година.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања