Утрински Весник
Балкан

Австриската полиција се огласи по видеото на кое девојчето наликува на исчезнатата Данка од Србија

Screenshot 2024 04 02 194224.png
300x250 (7)

Австриската полиција се огласи по видеото објавено од девојче кое личи на исчезнатата двегодишна Данка Илиќ од Бор. Пред една недела малата Данка исчезна пред „очите“ на нејзината мајка во Бањско Поле во близината на Бор, на истокот од Србија по што и се губи секоја трага,објави Индекс. -Не можеме со 100% сигурност да кажеме дали исчезнатото девојче е на видеото, изјави портпаролот на виенската полиција Маркус Дитрих, за „Клајн Цајтунг“. Тој додава дека австриската полиција се уште се обидува да го потврди идентитетот на девојчето од видеото со помош на достапната технологија. -Човекот кој го направи видеото е сослушан и во моментов нема други сведоци. Приоритет на полицијата е да го пронајде девојчето од видеото и двете жени со кои била. Истрагата е во тек и нашите детективи добро напредуваат. Штом имаме нови информации, веднаш ќе ја информираме јавноста, изјави портпаролот на виенската полиција.

Ss1

Можете да прочитате

Бомбата пронајдена во Ниш од бомбардирањето на НАТО успешно отстранета и уништена

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење