Утрински Весник
Балкан

Шестмина приведени по пожарот во кој загинаа 29 лица во Истанбул

468594 Tan2024 04 0218131904 6 F.jpg
300x250 (7)

Поради пожарот во ноќен клуб во квартот Бешикташ во Истанбул, во кој загинаа 29 лица, денеска се приведени шестмина осомничени, додека полицијата продолжува со истрагата, јавуваат турските медиуми. Полицијата го приведе управителот на објектот И.С.(65) и неговите деловни партнери М.М.Ц.(45) и С.С.(50), сметководителот С.А.(39), управителот А.А.П(26) и надзорникот на метални работи К.Е.(47), а по апсењето било констатирано дека некои од приведените имале претходни криминални досиеја, јавува „Anadolu Agency“. Канцеларијата на гувернерот во Истанбул потврди дека 29 лица ги загубија животите во пожар во ноќен клуб сместен под 16-катница, но се уште не е јасно што го предизвикало пожарот. Се вели дека пожарот избувнал за време на реновирањето во ноќниот клуб.

Ss1

Можете да прочитате

Бомбата пронајдена во Ниш од бомбардирањето на НАТО успешно отстранета и уништена

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење