Утрински Весник
Свет

Авионот на „Луфтханза“ за Франкфурт принудно слета во Загреб, откажа моторот на височина од 11.000 метри

Авионот на „Луфтханза“ за Франкфурт принудно слета во Загреб, откажа моторот на височина од 11.000 метри

Авион „ербас А321 НЕО“ (A321-271NX) на германскиот авиопревозник „Луфтханза“, на лет од Тел Авив до Франкфурт, принудно слета на аеродромот во Загреб утрово во 7.43 часот по локално време.

dobivaj vesti na viber

Екипажот на авионот прогласи вонредна состојба во воздушниот простор на Босна и Херцеговина и побара контролата на летање да се пренасочи кон Загреб, објави порталот „Авиорадар“.

За време на летот на височина од 36.000 стапки (11.000 метри) дошло до дефект на моторот број два (моторот сместен на десното крило) поради што тој бил исклучен.

Станува збор за моторите на Pratt & Whitney, модел PW1000G.

Итната помош го пречекала авионот на аеродромот во Загреб, но немало потреба од нивна интервенција.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина