Арсенал во второто полувреме го „скрши“ Оксфорд, закажа „пресметка“ со Манчестер сити

Третолигашот Оксфорд сити имаше сили за едно израмнето полувреме против лидерот во Премиерлигата, Арсенал, за на крајот „топчиите“ да стигнат до убедлива 0:3 победа во ФА купот и да закажат мега-пресметка со Манчестер сити во следното коло.

Мохамед Елнени во 63. минута го постигна првиот гол за „топчиите“, кои необично играа во целосно бели дресови, за само седум минути подоцна, Еди Нкетија да го удвои водството, пред во 76. минута да постигне уште еден гол за потврда на триумфот.

Со ова, Нкетија има четири постигнати гола во последните четири меча за тимот на Микел Артета.