Утрински Весник
Спорт

Алонсо казнет за „неправилно отслужување казна“, го загуби подиумот во Џеда

Алонсо казнет за „неправилно отслужување казна“, го загуби подиумот во Џеда

Ф1 ветеранот, Фернандо Алонсо го загуби својот јубилеен 100. пласман на подиумот, откако доби казна по крајот на Саудиското ГП поради „неправилно отслужување“ на казна, препуштајќи му го третото место на трката во Џеда на Џорџ Расел во Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Возачот на Астон Мартин прво беше казнет уште на стартот на трката поради неправилно поставување на стартот, а потоа кога излезе безбедносното возило на патеката, неговиот тим реши да се отслужи казната. Сепак, стјуардите, решија дека ова не е доволно, и му доделија нова, дополнителна казна од 10 секунди по крајот на трката.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром