Утрински Весник
Спорт

Алмерија против Кадиз спаси бод во 96.минута

Алмерија против Кадиз спаси бод во 96.минута

Фудбалерите на Алмерија и Кадиз ремизираа 1:1 во првиот денешен натпревар од 26. коло во Примера.

dobivaj vesti na viber

Ривалите од шпанската покраина Андалузија, се во долниот дел на табелата и до крајот на сезоната ќе се борат за опстанок во лигата.

Кадиз поведе со голот на Марти во 49. минута, а Мелеро израмни во 96. минута од пенал. Кадиз и во минатото коло остана без победа длабоко во судиското надополнување на времето.

Во првото полувреме немаше многу шанси, оединствениот посериозен удар во првото полувреме го упати играчот на Алмерија Де ла Хозе, но не беше прецизен.

На стартот од вториот дел по корнер Марти се најде на вистинското место и погоди за 0:1.

Алмерија до крајот се обидуваше да дојде барем до бод, а во тоа и успеа во последните моменти од натпреварот. Луис Суарез беше соборен во шеснаесетникот, Алмерија доби пенал а Мелеро погоди за 1:1.

Алмерија остана претпоследна на табелата со 26 бодови, додека Кадиз со 28 сега е 14. на табелата.Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром