Утрински Весник
Македонија

Ахмети: ЕУ и САД гарантираат дека нема да има дополнителни барања од Бугарија

Ali Ahmeti.jpg

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети од Теарце порачал пред граѓаните дека се две опции во пресрет на претстојните парламентарни и втор круг на претседателски избори закажани за 8 мај. Едната опција е за интеграција на земјата во ЕУ и другата да продолжи да тапка во место. -На 8 мај ќе се реши дали ќе одиме кон интеграција или ќе седнеме на каучот. Мирна Европа не може да постои без просторите на Западен Балкан. Времето и историјата докажаа дека мирот, стабилноста и безбедноста се стабилни кога триумфираат на големи простори, во многу земји и држави. Ни посведочија многу европски личности, ако го направивте очекуваниот чекор, менувајќи го Уставот во рок од четири години, вие ќе бидете членки на Европската унија. Гледам дека отпорот е голем, патриотски отпор од македонската опозиција, дека наводно се продаваат националните интереси и дека македонската нација е во опасност од асимилација и отуѓување. Зошто ја пренесуваат оваа застрашувачка порака до другите народи, зошто го доведуваат во прашање сопствениот национален идентитет. Македонецот е Македонец, Бугаринот е Бугарин, Албанецот е Албанец, изјавил меѓу другото претседателот на ДУИ. Според него, македонската заедница ќе се зајакне со вклучувањето на Бугарите во Уставот, а гаранцијата од меѓународната заедница, од Европската унија и САД е дека нема да има дополнителни барања од бугарска страна. -Затоа не го држете во заложништво членството на земјата во ЕУ како единствена алтернатива, со која можеме да ги спречиме луѓето да бараат посилни и подобри стандарди кон европските земји, потенцирал Ахмети.

Можете да прочитате

Направена е првата ендоскопска операција на тумор на мочен меур

Маж пронајден починат во својот дом

Дворови на пет училишта ќе бидат бесплатен паркинг