Утрински Весник
Свет

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на места длабока дури до колена поради големите поплави.

dobivaj vesti na viber

Аеродромот беше принуден да го затвори својот Терминал А – од каде што поаѓаат летовите на авиокомпаниите Спирит и Фронтиер бидејќи поплавите минуваа низ зградата.

Поради поплавите, претставниците на аеродромот ЛаГвардија објавија дека привремено ги затвораат операциите на терминалот А, а патниците ќе бидат превезени до терминалот Ц.

Сите летови на Спирит ерлајнс, кои поаѓаат од терминалот, беа откажани до 15 часот, додека Фронтиер соопшти дека ќе ги реализира своите два преостанати лета од терминалот Ц.

Аеродромот, исто така, ги предупреди патниците на X дека „треба да го потврдат статусот на летот пред да патуваат на аеродромот“.

ЛаГвардија пријавила 44 доцнења и 50 откажувања на летови.

Блискиот аеродром Џон Ф. Кенеди, исто така, пријавил 42 одложени летови и девет откажувања.

Пристанишната управа на Њујорк и Њу Џерси соопшти дека персоналот на аеродромот ги надгледува пистите, патиштата и терминалите и ќе го пренасочи сообраќајот доколку е потребно.

Аеродромот беше принуден да го затвори својот Терминал А – од каде што поаѓаат летовите на авиокомпаниите Спирит и Фронтиер – бидејќи поплавите минуваа низ зградата.

Градоначалникот Ерик Адамс прогласи вонредна состојба за петте општини и ги повика њујорчаните да останат дома или да се засолнат на работа или на училиште.

„Ова е опасна состојба и не е готово“, рече тој.

Националната метеоролошка служба издаде предупредување за поројни поплави, наведувајќи ја „опасна и опасна по живот ситуација“ предизвикана од невремето, кое се очекува да донесе до 10 инчи дожд во некои делови од регионот.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина