Утрински Весник
Спорт

Проблем за Чави, се повреди Рафиња

Проблем за Чави, се повреди Рафиња

Барселона и оваа сезона се справува со повреди на фудбалерите. Педри е подолг период надвор од тимот, Де Јонг ќе паузаира до крајот на октомври, а на овие двајца им се приклучи Рафиња.

dobivaj vesti na viber

Бразилецот има проблем со задната ложа. Исти повреди оваа сезона доживеаја Педри и Роналд Араухо.

Според првите информации, Рафиња ќе отсуствува околу три недели, што значи дека нема да игра против Порто и Гранада до репрезентативната пауза, а големо прашање е дали ќе биде подготвен за дуелот со Атлетик Билбао на 23 октомври.

Она што охрабрува е дека Рафиња сигурно ќе биде подготвен за првото „Ел Класико“ кое е закажано за 28 октомври на „Монжуик“.

Исто така, Педри дотогаш ќе се врати, планот е викендот пред Реал да игра против Билбао, додека Френки де Јонг ќе има подолга пауза, до ноември.

Барселона во среда од 21 часот гостува кај Порто, а в недела во Гранада, по што ќе следи октомвриската репрезентативна пауза.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра