Утрински Весник
Македонија

136 санкционирани возачи во Скопје, 60 за брзо возење

148 санкционирани возачи во Скопје, 31 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 136 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 60 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, три санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл. Изречени се седум мерки за користење мобилен телефон при возење, пет санкции управување под дејство на алкохол, велат од МВР.

Оттаму додаваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Можете да прочитате

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење