Утрински Весник
Свет

Путин и Ердоган во Сочи, главна тема е договорот за жито

Путин бара спас: Русија да создаде „гасен центар“ во Турција

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган денеска ќе се сретнат во Сочи, а освен билатерални прашања, главна тема на разговор ќе биде и договорот за извоз на жито од црноморските пристаништа.

dobivaj vesti na viber

Анкара ги интензивираше своите напори во последниве недели да го обнови коридорот за жито за да помогне во олеснувањето на глобалната криза со храна.

„Ние играме водечка улога овде. Гледаме силна поддршка од целиот свет за спроведувањето на коридорот за жито“, рече советникот за надворешна политика на Ердоган.

Можете да прочитате

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“

Европска земја прогласена за најдобра за живеење