Утрински Весник
Свет

12-годишно момче од Северна Каролина го нападнале кучиња: мајката го нашла синот во страшна состојба

12-годишно момче од Северна Каролина го нападнале кучиња: мајката го нашла синот во страшна состојба

12-годишно момче било нападнато од глутница питбули додека се возел со својот велосипед за да запознае пријател.

dobivaj vesti na viber

Хантер Бишоп од Северна Каролина, возел низ неговата улица кога глутница кучиња го нападнала, вели мајката на Хантер, Амбер Барнс. Амбер рекла дека кучињата изгледале гладни додека го гризеле нејзиниот син додека тој врескал од страв.

Таа вели дека го нашла Хантер како лежи опкружен со кучиња, кога пристигнала на местото на настанот: „Изгледаа како изгладнети“.

Две лица успеале да го извлечат Хантер пред тој итно да биде пренесен во болница.

Хантер бил во критична состојба пред да оди на четири операции. Тој, исто така, ќе биде подложен на петта операција на 2 септември во Детската болница во Гринвил. Лекарите, наводно, се мачеле да најдат доволно неизгризана кожа за да ја пресадат за целосно да се затворат и да му ги залечат раните.

Амбер изјави за локалните вести дека нејзиниот син возел до куќата на пријател кога кучињата излегле од никаде и го нападнале. Кога Хантер не успеал да се врати дома, таа избезумено го барала пред да го открие неговото крваво тело на улица. Канцеларијата на шерифот на округот Радерфорд потврди дека нападот се случил покрај патот.

Амбер додаде: „Нереално е дека тој се уште е жив“.

Тој се уште е во критична состојба во детската болница Гринвил Меморијал“, пренесуваат медиумите, а не се наведува што се случило со кучињата по нападот, додека случајот останува под истрага на канцеларијата на шерифот.

Локалниот шериф разговарал со сопствениците на кучињата, но лицата не се јавно идентификувани.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина