Утрински Весник
Спорт

(Видео) Леао и Милан му го расипаа дебито на Лукаку за Рома

(Видео) Леао и Милан му го расипаа дебито на Лукаку за Рома

Ромелу Лукаку доби херојски пречек од страствените навивачи на Рома на „Олимпико“, но во својот прв меч за „волчицата“ тој и Жозе Мурињо мораа да се задоволат со 1:2 пораз од Милан, кои пак, ја почнуваат сезоната со три победи во низа промовирајќи се во сериозни кандидати за скудетото.

dobivaj vesti na viber

Само по девет минути игра во Рим беше досуден оправдан пенал за гостите, кој Оливие Жиру сигурно го реализираше за рано водство. Но, најдобриот потег на мечот следуваше во 48. минута, кога Рафаел Леао постигна прекрасен гол кога беше во пад во шестнаесетникот на противникот.

Надеж на „романистите“ дека е можен камбек дојде во 61. минута, кога втор жолт картон доби Фикајо Томори за домаќините да имаат играч повеќе, а во 70. минута Лукаку доби шанса да влезе во игра на местото на Стефан Ел Шарави. И покрај теренската доминација и предност на играч повеќе, домаќините не успеја да постигнат гол до 92. минута, кога Леонардо Спинацола успеа да го совлада Мајк Мањон за нервозни последни минути.

За Рома ова е крајно разочарувачки старт на шампионите со едно реми и два порази во првите три кола.

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа