Утрински Весник
Спорт

Зверев противник на Алкараз во финалето на Ролан Гарос

20240608074234 Big 730x400 69.webp.webp

Германскиот тенисер Александар Зверев го синоќа го победи Норвежанецот Каспер Руд со 3:1 (2:6, 6:2, 6:4, 6:2) во полуфиналето на Отвореното првенство на Франција 2024.

Мечот траеше 2 часа и 38 минути. 

Дваесет и седумгодишниот германски тенисер првпат во кариерата стигна до финале на Грен слемот во Париз. Пред ова, три години по ред настапот на турнирот го завршуваше во полуфиналната фаза.

Во финалето на Ролан Гарос, Зверев ќе игра против 21-годишниот Шпанец Карлос Алкараз, кој претходно во пет сета го победи светскиот рекет број два Јаник Синер (2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3). 

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Париз изнесува 53,5 милиони евра. 

Можете да прочитате

Борко Ристовски повеќе не е Извршен директор на РК Вардар

ФФМ бара извинување од репрезентативецот на Албанија, Даку за пцовките упатени кон Македонците

Фудбалерот на Албанија, Даку, ги пцуеше Македонците и Србите