Утрински Весник
Македонија

Знаци на рак на кожата може да се развијат по само 15 минути поминати на сонце

So1 1.jpg

Ако поминувате многу време на сонце, особено треба да обрнете внимание на знаците на рак на кожата.

Експертите од клиниката Мајо тврдат дека ракот на кожата може да биде предизвикан по само 15 минути поминати на сонце без крема за сончање и дека можете да изгорите дури и ако имате крема за сончање, но ако нема доволно висок заштитен фактор или ако не го нанесувате редовно за време на престојот на сонце.

Најголемата светска независна организација за истражување на ракот Cancer Research UK ги повикува луѓето да внимаваат на овие рани предупредувачки знаци на рак на кожата, кои можат да бидат резултат на само 15 минути на сонце и може да се развијат во потенцијално фатален рак во рок од само четири недели.

„Изгорениците од сонце го зголемуваат ризикот од развој на рак. Тие ја оштетуваат кожата и реакцијата на телото на обидот да ја поправи кожата. Тоа е јасен знак дека ДНК во вашата кожа е оштетена од преголемата изложеност на УВ. Штом ќе се изгорите , тоа не значи дека автоматски ќе заболите од рак на кожата, но колку повеќе изгореници заработите во текот на животот, толку е поголем ризикот да го добиете, затоа е важно да се трудите да останете под сенка што е можно повеќе, особено помеѓу 11 и 16 часот, да се носи широка облека, широк шешир и очила со УВ заштита, како и да се нанесува заштитна крема со најмалку фактор 30 и обилно да се нанесува и редовно да се мачка“, велат експертите.

Тие исто така додаваат дека немеланомните тумори на кожата најчесто се развиваат на кожа изложена на сонце, а за да може да ги забележите знаците на рак што е можно порано, корисно е да знаете како вообичаено изгледа вашата кожа. На тој начин полесно ќе ги забележите сите промени.
За да ги испитате областите на кожата кои не се лесно достапни, можете да се обидете да држите мало козметичко огледало во раката и да го погледнете одразот на кожата во друго огледало. Или можете да побарате од партнерот или пријател да ве прегледа.

Ова е особено важно ако поминувате многу време на отворено секој ден, било за работа или за одмор. Можете исто така да снимите сè што не изгледа како што треба.

Туморите на кожата може да изгледаат многу поинаку. Може да биде:

-точка или рана;
-грутка;
-црвена или темна точка;
-тие може да чешаат, крварат или да имаат краста.

Колку порано се открие ракот на кожата, толку е полесно да се лекува. Затоа, важно е што поскоро да се обратите на лекар доколку забележите некаква промена на кожата, предупредуваат експертите.

Можете да прочитате

Таравари: Нема докази дека е бебето е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Не глумете опозиција, власт сте

Случајот е затворен: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака