Утрински Весник
Спорт

Ждреб за Конференциска лига: Динамо Загреб во група со Плзен, Астана и со Балкани

Ждреб за Конференциска лига: Динамо Загреб во група со Плзен, Астана и со Балкани

Хрватскиот првак Динамо Загреб чиј член е Стефан Ристовски, ќе игра против Плзен, Астана и Балкани во групната фаза од Конференциската лига на УЕФА. Денешниот ждреб ги одреди групите во третото по ранг европско натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски со Абердин ќе игра против Хелсинки, чиј член е Дени Илиев, но во моментот се опоравува од повреда. Во таа група Г се и Ајнтрахт Франкфурт и ПАОК.

Трофејот во Конференциската лига лани го освои Вест Хем. Годинашното финале ќе се игра на 29 мај на „ОПАП Арена“, стадионот на АЕК во Атина.

Ждреб за групите во Конференциската лига
Група А: Лил, Слован Братислава, Олимпија Љубљана, Клаксвик
Група Б: Гент, Макаби Тел Авив, Зориа, Брејдаблик
Група Ц: Динамо Загреб, Викторија Плзен, Астана, Балкани
Група Д: Клуб Бриж, Бодо/Глимт, Бешикташ, Лугано
Група Е: АЗ Алкмар, Астон Вила, Легија, Зрињски
Група Ф: Ференцварош, Фиорентина, Генк, Чукарички
Група Г: Ајнтрахт Франкфурт, ПАОК, Хелсинки, Абердин
Група Х: Фенербахче, Лудогорец, Спартак Трнава, Нордсјеланд

 

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања