Утрински Весник
Свет

Земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

Уште еден силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 4,9 степени ја погоди денеска јужната турска провинција Адана, јавува Анадолија. Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека епицентарот на земјотресот бил регистриран во областа Сајбејли на длабочина од 6,67 километри.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот бил почувствуван во поширок регион на југот на Турција, кој беше погоден од разорни земјотреси во февруари.

Гувернерот на Адана, Сулејман Елбан, за Анадолија изјавил дека засега нема информации за последиците од земјотресот и дека надлежните екипи се на терен.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград