Утрински Весник
Свет

Земјотрес тежок 103 милијарди долари – Анкара со нови процени за материјалната штета

(Видео) 134 осомничени лица поврзани со зградите што се урнаа во земјотресот во Турција

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција на почетокот на февруари достигнаа бројка од 103,6 милијарди долари, што е околу девет отсто од проектираниот БДП за 2023 година, соопшти денеска Министерството за финансии во Анкара.

dobivaj vesti na viber

Таа сума е шест пати поголема од штетата предизвикана по земјотресот во Мармара во 1999 година.

Најголем дел од штетата, 54,9 отсто, е причинета на станбени згради во износ од 56,9 милијарди долари, објави порталот на турскиот канал НТВ.

Штетите на јавните инфраструктурни и комунални објекти изнесуваат 12,9 милијарди долари, а во економскиот сектор штетата е 11,8 милијарди долари.

Во таа бројка се вклучени штетите направени во енергетиката, туризмот, здравството, образованието и во други сектори.

Во Турција како резултат на земјотресот од 6 февруари загинаа речиси 50.000 луѓе.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“