Утрински Весник
Свет

Зеленски: Се подготвуваме да направиме напредок во одредени насоки

Зеленски: Се подготвуваме да направиме напредок во одредени насоки

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека украинската армија држи клучни точки долж целата линија на фронтот со руските сили и дека се подготвуваат да напредуваат во одредени правци.

dobivaj vesti na viber

„Нашите момци храбро се бранат. А има насоки во кои се подготвуваме да напредуваме“, рече Зеленски во видео-обраќање, пренесува Укринформ.

Според Зеленски, Русите се обидуваат да префрлат дополнителни сили на фронтот.

Можете да прочитате

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Русија сериозно му се закани на Западот: Ќе одговориме ако испратите муниција со осиромашен ураниум