Утрински Весник
Свет

Зеленски најави дека утре ќе ги изнесе деталите за мировната формула

Зеленски најави дека утре ќе ги изнесе деталите за мировната формула

Зеленски потсетува дека презентирал нацрти на украинската мировна формула за време на неговото видео обраќање на минатогодишното Генерално собрание на ОН.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека планира да ги презентира деталите на утрешниот Совет за безбедност на ОН и дека повеќе од 140 земји и меѓународни организации целосно или делумно ја поддржале формулата.

„Украинската формула за мир станува глобална. Таа е подготвена да понуди решенија и чекори кои ќе ги решат сите форми на вооружување што Русија ги употреби против Украина и другите земји“, посочи тој.

Можете да прочитате

Макрон: Идеите на екстремната десница се шират во Европа

Песков: НАТО оди предалеку со воената реторика со што го зголемува степенот на ескалација

Украинскиот претседател Зеленски ќе ја посети Португалија