Утрински Весник
Свет

Зеленски: Русија ни ги киднапира децата и ги учи да ја мразат Украина

Зеленски: Русија ни ги киднапира децата и ги учи да ја мразат Украина

Украинскиот лидер ја обвини Русија дека киднапирала украински деца и ги учи да ја мразат Украина.

dobivaj vesti na viber

„Ова е јасно геноцид. Мораме да дејствуваме обединети за да ја победиме Русија и за да може ОН да се фокусира на други глобални предизвици“, додаде тој.

Зеленски потоа ги објави плановите да биде домаќин на глобален мировен самит, повикувајќи ги „сите кои не толерираат каква било агресија“.

Тој ги повика сите земји да ја поддржат Украина во лансирањето на привремен поморски извозен коридор за да се обезбеди достапност на нејзините прехранбени производи на глобалниот пазар, откако Москва ја поткопа црноморската иницијатива за жито.

Украинскиот претседател вели дека е „алармантно“ да се видат некои европски земји како „играат солидарност во политичкиот театар“, мислејќи на најавите на Полска, Словачка и Унгарија дека ќе воведат свои ограничувања за увоз на украинско жито.

„Ние ги знаеме имињата на десетици илјади деца кои беа киднапирани од Русија на окупираните територии на Украина и подоцна депортирани. Меѓународниот кривичен суд издаде налози за апсење за овие злосторства и ние се обидуваме да ги вратиме децата дома. Добро. Време е поминува, што ќе биде со нив?“ праша тој.

Можете да прочитате

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП