Утрински Весник
Свет

Зеленски: Ќе ја изгубиме независноста ако нема единство

Зеленски: Ќе ја изгубиме независноста ако нема единство

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека земјаta ќе ја загуби независноста доколку не успее да постигне вистинско единство.

dobivaj vesti na viber

– Ако не се постигне вистинско единство, независноста ќе се изгуби. Отсекогаш сме знаеле за првата мудрост. И на 24 февруари докажавме дека го надминавме вториот – рече Зеленски во видео обраќањето по повод Денот на единството.

Тој изјави дека почетокот на војната на Москва против Киев го оживеа украинското единство.

– Сите ние веќе немаме туѓи градови, села или улици. Секој град е роден град. Секое село е родно село. Секоја улица е родна улица. Дури и да не сме биле таму во животот – рече Зеленски.

Тој додаде дека украинскиот народ заедно ја брани својата земја, додавајќи дека ќе победи и дека „цела Украина ќе ги слушне звуците на победата“.

– Ние сме единствени, затоа што сме силни. Ние сме силни затоа што сме обединети – додаде тој.

Украинскиот ден на единството е национален празник кој се слави од 1999 година на 22 јануари, во чест на денот кога Украинската Народна Република и Западноукраинската Народна Република го потпишаа актот за обединување во 1919 година, со што ефикасно се споија двете републики во една држава.

 

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје