Утрински Весник
Свет

Зеленски: Би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина

Зеленски: Би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека би сакал Јапонија и Јужна Кореја да испратат оружје во Украина, но разбира дека „постојат правни и уставни тешкотии“, пишува „Си-Ен-Ен“.

dobivaj vesti na viber

„Од клучно значење е да се почитува Повелбата на ОН и меѓународното право. Русија нема шанси да постигне решение по дипломатски пат се’ додека нејзините трупи се на наша територија и го нарушуваат нашиот територијален интегритет и суверенитет“, рече тој на прес-конференција на самитот на Г7 во Јапонија.

„На сите им е јасно дека не сакаат ништо со Русија се’ додека нејзината војска е на територијата на Украина“, додаде тој.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград