Утрински Весник
Свет

Зеленски: „25 од 25 соборени руски беспилотни летала“

(Видео) Зеленски: Нема договор со Путин, нема да дадеме ниту дел од територијата

Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање ги пофали системите за воздушна одбрана на Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој тврди дека тие собориле „25 од 25“ „самоубиствени“ дронови Шахед од иранско производство во периодот од недела навечер до понеделник наутро.

„Одличен резултат“, вели тој.

„И секое такво соборување значи спасени животи, спасена инфраструктура. Ви благодариме“.

Некои руски ракети поминаа низ воздушната одбрана на Украина, вели тој, вклучително и во Днипро, Харков, Одеса, Лавов, Киев и Запорожје.

Тој вели дека Украина работи со западните партнери за да обезбеди системи за воздушна одбрана за „сите градови и заедници“.

Можете да прочитате

Тинејџер од Вирџинија ги убил мајка си и сестра си, осуден е на доживотен затвор

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата