Утрински Весник
Македонија

Зечевиќ од Струга го честита Богојавление-Водици: Духовното нека биде поткрепа за човечноста и нека го зајакне нашето единство

Зечевиќ од Струга го честита Богојавление-Водици: Духовното нека биде поткрепа за човечноста и нека го зајакне нашето единство

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, заедно со пратеникот и координатор на пратеничката група, Јован Митрески, членката на ЦО и министерка за одбрана Славјанка Петровска, денеска во Струга присуствуваа на положувањето на светиот крст во реката Црн Дрим, како дел од чествувањето на христијанскиот празник Богојавление Водици.

dobivaj vesti na viber

На сите верници од православна вероисповест Зечевиќ им го честиташе големиот христијански празник посакувајќи им добро здравје, спокој и благосостојба.

„На сите граѓани, православни христијани им го честитам големиот празник, Богојавление – Водици. Духовното раѓање и вербата во доброто нека биде поткрепа за човечноста, солидарноста, во меѓусебната почит и грижа. Вековната православна традиција, веќе длабоко врежана и во колективната меморија на нашиот народ, нека го зајакне нашето единство, нашите вредности, да си помагаме и заедно да продолжиме по патот на успехот, напредокот и просперитетот.

Бог се јави! Нека е за многу години Водици“ истакнува Зечевиќ.

Можете да прочитате

Амбасадорите на Франција и Австрија на средба со претставници од Советот на амбасадори

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8