Утрински Весник
Македонија

Започнуваат градежни работи за реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“ во Бутел

Започнуваат  градежни работи за реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“ во Бутел

Од ЈП Улици и патишта Скопје известуваат дека денес почнуваат подготвителните активности за реконструкција на коловозната површина на улицата „Александар Урдаревски“ на потегот од крстосницата со улица „Боца Иванова“ до улица „Нов Живот“, односно од првата улица за влез во гробишта „Бутел“ потег кој завршува до ул. „Нов Живот“ во рамки на границите на ГУП.

dobivaj vesti na viber

Првата фаза пред почетокот на градежните работи, како што информираат, е расчистување на просторот од двете страни на коловозот од отпад и грмушки околу трасата, со цел да се обезбедат услови за понатамошните активности, а во текот на наредните денови ќе започнат и со отстранување на старата и оштетена коцка на улицата (макадамски пат од гранитна коцка).

Со започнувањето на градежните активности кои ќе се одвиваат етапно, прво по едната коловозна лента, а потоа на другата, во текот на наредните денови ќе биде воведен и времен режим на сообраќај кој ќе важи до завршување на градежните работи.

Можете да прочитате

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

ВМРО-ДПМНЕ по изјавата на Касами: Тетово е срцето на Македонија и никогаш нема да биде центар само на една заедница

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај стана почесен граѓанин на Гостивар