Утрински Весник
Свет

Захарова: Србија ако сака може да стане веднаш рамноправна членка на БРИКС

Доколку Србија има желба, а сите членки на БРИКС немаат ништо против, може веднаш да стане рамноправна членка на оваа асоцијација, порача Марија Захарова, портпаролка на МНР на Русија, и додаде дека таа одлука зависи исклучиво од Белград и српскиот народ. -Ние не сме господари на БРИКС. Обединети сме на рамноправна основа и така ги донесуваме одлуките, додава портпаролката на руското МНР, која беше говорник на темата „Современи меѓународни односи – поглед од Русија“. На собирот организиран од Институтот за меѓународна политика и економија, Захарова зборувала и на други теми, со посебен акцент на ситуацијата на Косово.

Можете да прочитате

САД и испратија на Турција преддоговор за продажба на борбени авиони Ф-16

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Шпанската полиција разби мрежа која илегално извезувала одбранбени материјал во Саудиска Арабија